:: دوشنبه, 17 مرداد 1401

شیرازی: فیفا به فرهنگ ما احترام نگذاشت / فرصت تقلب در تیم های پایه را نمی دهم

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 2786 ] - یکشنبه, 23 آبان 1395
شیرازی:  فیفا به فرهنگ ما احترام نگذاشت / فرصت تقلب در تیم های پایه را نمی دهم

رئیس هیئت فوتبال تهران گفت: گودرزی وزیر سابق ورزش تا جایی که من می دانم طرفدار هیچ تیمی نبود و ادعای استقلالی ها در مورد پرسپولیسی بودن وزیر را قبول ندارم. حب...

رئیس هیئت فوتبال تهران گفت: گودرزی وزیر سابق ورزش تا جایی که من می دانم طرفدار هیچ تیمی نبود و ادعای استقلالی ها در مورد پرسپولیسی بودن وزیر را قبول ندارم.

حبیب اله ابوالحسن شیرازی در گفت وگو با خبرنگار بخش فوتبال و فوتسال باشگاه خبرنگاران جوان؛  در رابطه با وزرای ورزش قبلی و فعلی گفت: گودرزی زحمات زیادی برای ورزش ما کشید. استقلالی ها ادعا داشتند که وی پرسپولیسی است و اجازه داده است که پرسپولیس خریدهای بیشتری داشته باشد و پول و امکانات بیشتری در اختیار این تیم قرار داده است. به نظر من یک وزیر هیچ گاه نباید طرفدار تیم خاصی باشد و این مطالب که استقلالی ها ادعا می کنند هم نمی توان ملاک قرار داد.

گودرزی اختصاص بودجه کمی برای فدراسیون فوتبال قائل می شد و معتقد بود که در واقع فوتبال باید خودش درآمدزایی کند در حالی که اگر فقط پول سفرهای تیم ملی نونهالان، نوجوانان، جوانان، امید و بانوان که باید در مسابقات بین المللی شرکت کنند را در نظر بگیریم، هزینه های زیادی می شود.

خارجی ها در قبال 3 میلیارد ما 3 هزار میلیارد هزینه می کنند
وی معتقد است:کشورهای آسیایی دیگر مثل کره و ژاپن چندین برابر ما بودجه دارند و هزینه های بسیار هنگفتی در این مسیر خرج می کنند مثلا اگر آن ها رقمی 300 میلیاردی تخصیص می دهند ما رقمی 3 میلیاردی داریم در صورتی که باید بیشتر به این مسائل توجه بشود و قطعا اگر در ورزش جذاب فوتبال تزریق مالی خوب صورت نگیرد، فدراسیون فوتبال ما نمی تواند موفقیت کسب کند. دکتر سلطانی فر بالاترین رای را از بین سه وزیر پیشنهادی رئیس جمهور از مجلس شورای اسلامی کسب کردند و من فکر می کنم با توجه به این که هم در سیاست و هم در ورزش سابقه خوبی دارند، بتوانند در آینده تأثیرات بسیار مثبت و سازنده ای را در ورزش کشور داشته باشند.

پورحیدری یک انسان برجسته بود
 به نظر من زنده یاد پورحیدری از نظر اخلاقی یکی از برجسته ترین افراد جامعه فوتبال بودند که ما از ایشان هیچ گونه بدی در رفتارشان ندیدیم.  پورحیدری از لحاظ احترام گذاشتن به دیگران و در صورت نیاز، پاسخگو بودن زبانزد بود، وی نهایت حسن همکاری را با دیگران داشت و زمانی که سرپرست تیم استقلال بود و در جلسات هماهنگی تیم می آمد، نهایت تلاشش را می کرد که در خدمت تیمش باشد و همیشه با خوش رویی برخورد می کرد و احترام لازم را برای همه عوامل قائل بود.
در زمان سرمربیگری وی یکی از ستاره های استقلال به دست آمد و یک بار هم تیم ملی را در بازی های آسیایی قهرمان کرد و لذا می توان گفت: که ایشان کلکسیونی از افتخارات باشگاهی و آسیایی را در کارنامه خودشان دارند که این قابل تحسین است و مرگ وی واقعا ضایعه ای تاسف بار برای جامعه فوتبال است.

پیروزی های تیم ملی ماحصل خدمات کی روش است
وی در ادامه در مورد شرایط تیم ملی گفت: شرایط تیم ملی بسیار خوب است و برای نخستین بار در رنکینگ بیست وهفتم قرار گرفتیم و پنج سال در صدر کشورهای آسیایی هستیم که این خودش یک هنر محسوب می شود که ماحصل و دستاورد سرمربی خوبمان آقای کی روش است که توانسته نتایج قابل قبولی را در کارنامه خودش داشته باشد. ما دفعه ی پیش با صدرنشینی در جدول گروهمان به جام جهانی صعود کردیم و الان هم در صدر جدول قرار داریم و امیدواریم که این روند ادامه پیدا کند و با اقتدار به جام جهانی روسیه راه پیدا کنیم.
 
 فیفا به فرهنگ ما احترام نگذاشت 
شیرازی درباره اتفاقات بازی با قطر و رای فیفا گفت: ما توانستیم در شب عاشورا مجلس عزاداری آبرومندی در استادیوم آزادی برگزار کنیم. شما می دانید که در تهران، هیئت های بسیار زیاد اما کوچکی هستند که عزاداری می کنند اما ما در استادیومی 100هزار نفری این عزاداری را انجام دادیم و مردم ما با ذکر نوحه های مربوط به شب عاشورا توانستند که از ثواب و فیض این شب بهره ببرند و خدا را شکر حرمت این شب عزیز حفظ شد و همان طوری که ملاحظه کردیم امام جمعه ی تهران و سایر مسئولان از برگزاری چنین مراسم با شکوهی در شان اباعبداله و شب عاشورا ابراز امیدواری کردند و خوشبختانه توانستیم رو سفید شویم و  خب یک سری شائبه هایی می شنیدیم که ممکن است خدای نکرده حرکاتی انجام شود که شان این شب رعایت نشود اما دیدیم که همه حرمت های این شب حفظ شد و عزاداری بسیار خوبی انجام شد البته فیفا به فرهنگ ما احترام نگذاشت و ما را جریمه کرد.  

نکونام نباید از محوطه فنی خارج می شد
اما در مورد جریمه محرومیت بازیکنان این که خوشحالی کردن در هر مسابقه ای مرسوم است بدین طریق که تمام دست اندرکاران یک تیم می توانند شادی کنند البته این حرکات باید در شان شادی گل باشد که اخطاری نگیرند, قطری ها خیلی غلو می کنند و هنگامی که نکونام دستانش را مشت کرده و بالا برده به آن ها برخورده که چرا این کار انجام شده است. البته به نظر من نکونام نباید از حد تعیین شده جلوتر می رفت و وارد زمین می شد چون در قانون بیان شده است که ابراز شادی کادر فنی باید در محوطه فنی باشد و فقط به طرف بازیکنان خودی بروند و به طرف نیمکت حریف نباید بروند. با این توصیف نکونام فقط باید یک جلسه محروم می شد و سه جلسه زیاد بود و البته دعوا و مشت زدن و هل دادن را قطری ها شروع کردند برای همین 4 نفر از بازیکنان آن ها هم محروم شدند.
 
کفاشیان و تاج، زوج دل سوز و زحمت کشی هستند
وی گفت: هم کفاشیان و هم تاج به نوع خود زحمات بسیار زیادی می کشند حدود 9-8 سال کفاشیان رئیس بود و تاج نایب رئیس و الان برعکس شده است خوشبختانه در شروع ریاست تاج موفقیت های بین المللی خیلی خوبی داشتیم. تیم ملی نوجوانان و جوانان به جام جهانی رفتند فوتسال سوم جهان شد و تیم ملی فوتبال با صدرنشینی در آسیا، بیست و هفتم جهان شد و فوتبال ساحلی مان نایب قهرمان شد.
 
 باید به تیم های پایه توجه کرد
 رئیس هیئت فوتبال تهران در مورد این که برای فوتبال پایه چه کارهایی انجام داده است، گفت: ما در تهران چند سال است که در بحث فوتبال پایه در حال کار کردن به صورت اساسی هستیم . چند سال پیش من طرح مدارس تهران- برزیلی را دادم و تهران را به شش منطقه تقسیم بندی کردیم و یک سر مربی برزیلی به نام اندرسون داسیلوا استخدام کردیم که برای مربیان مدارس فوتبال کلاس گذاشت و به آنها آموزش داد. ما پس از اتمام دوره به این مربیان مدرک دادیم و تمام این افراد بر اساس سر فصل های مشخص شده به بچه ها آموزش دادند و بعد از سه ماه، شش نفر را انتخاب کردیم و به صورت رایگان برای دوره دیدن به برزیل فرستادیم .دو نفر از این افراد هم جذب باشگاه های برزیلی شدند. پارسال هم بحث استعداد یابی را داشتیم وبا استاد استعداد یابی 30 هزار نفر را مورد ارزیابی قرار دادیم و این بار تهران را به 9 منطقه تقسیم کردیم و 9 تیم تشکیل دادیم که بتوانیم کلانشهر تهران را پوشش بدهیم.

با 3 مربی 3 هزار استعداد کشف کردیم
وی افزود:ما امسال هم این طرح را دنبال کردیم و3 مربی کروات را به کار گرفتیم و توانستیم حدود 3 هزار نفر را استعداد یابی کنیم که الان در حال کار کردن با این بچه ها در آکادمی هستیم تا بتوانیم بهترین ها را به تیم ملی و باشگاه های خوب مثل پرسپولیس،استقلال، پیکان و سایپا معرفی کنیم. اینها برای افراد 8 تا 12 سال است و کارهای پایه ای ما است. اما اگر بالاتر بیاییم زیر 13 سال را داریم که نونهال محسوب می شوند و برای همه پایه های نونهالان، نوجوانان، جوانان، امید و بزرگسالان در تهران لیگ های 16 تیمی تشکیل دادیم که همه ی بازی هایشان به صورت رفت و برگشت است و برای بحث داوری، ناظرین با تجربه را می فرستیم که روی کار داوران جوان نظارت داشته باشند. یک هیئت سه نفره ای هم وجود دارد که از زمین های لیگ های پایه بازدید می کنند. اگر زمین ها نواقص حادی نسبت به شرایط فیفا داشته باشند کنار گذاشته می شوند اما اگر ایرادهایی جزئی داشته باشند به آنها گوشزد می کنیم تا آنها را بر طرف کنند مثل ایراد هایی که دروازه ها یا خط کش ها دارند.

فرصت تقلب در تیم های پایه را نمی دهم
وی در مورد این که بعضی از تیم های پایه ادعا دارند که برخی دیگر از تیم ها بازیکنانی که بزرگتر از آن رده هستند را به صورت جا زده می آورند گفت: شاید این مسئله در سال های ابتدایی ریاست من وجود داشت اما من با این مسئله به شدت برخورد کردم. در آن زمان چون کامپیوتر و سامانه وجود نداشت افراد از شناسنامه های دیگران استفاده می کردند اما الان فرصت تقلب کردن وجود ندارد و همه مدارک مانند شناسنامه، کارت ملی، عکس و... باید در سامانه کامپیوتری ما ثبت بشوند و بعد کارتی صادر می شود که روی آن هولوگرام می خورد و لمینت می شود و در این جا فرصت تقلب کردن را می گیریم و سر زمین هم ناظران ما، عکس ها را با چهره ها تطبیق داده و مدارک را چک می کند و البته اگر کسی بخواهد تقلب کند با جریمه های سنگین ما مواجه می شود.
 
تعطیلات لیگ خوب نیست اما اجتناب ناپذیر است
وی در مورد وقفه های لیگ گفت: این وقفه ها برای باشگاه ها اصلا خوب نیست اما اجتناب ناپذیر است و برای این که تیم ملی ما قدرتمندانه کار خود را ادامه بدهد و میلیون ها چشم او را دنبال کنند و نام و سرود ایران را به هر گوشی برساند، باید تحمل کرد. تیم های باشگاهی ما هر ساله به جام باشگاه های آسیا می روند، اما دیده شدن در این دو کرنومت، با یکدیگر بسیار تفاوت دارند و جام جهانی با نگاه جهانی ارزش بسیار بیشتری دارد البته باید از مربی تیم ملی هم بخواهیم که این وقفه ها در لیگ کمتر باشد تا به ضرر باشگاه ها تمام نشود.


مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول