فلسفه دریافت گواهی سلامت از منظر رییس کمیته پزشکی هیات فوتبال استان تهران
0
0
0

فلسفه دریافت گواهی سلامت از منظر رییس کمیته پزشکی هیات فوتبال استان تهران

دوشنبه, 3 خرداد 1395 - 08:01 بعد از ظهر - 23 May 2016
:: خبر
نويسنده : روابط عمومی هیئت فوتبال استان تهرانبدون نظر [ 1389 ] بازدید
A-
A+
شناسه : 990لینک : http://www.football-tehran.com/i_post_990/
فلسفه دریافت گواهی سلامت از منظر رییس کمیته پزشکی هیات فوتبال استان تهران

فلسفه دریافت گواهی سلامت از منظر رییس کمیته پزشکی هیات فوتبال استان تهران   از بین رفتن یک ورزشکار در زمین مسابقه و در حین ورزش یک فاجعه باورنکردنی است ک...

فلسفه دریافت گواهی سلامت از منظر رییس کمیته پزشکی هیات فوتبال استان تهران

 

از بین رفتن یک ورزشکار در زمین مسابقه و در حین ورزش یک فاجعه باورنکردنی است که متاسفانه اخیرا به کرات شاهد آن از طریق جراید و یا رسانه های تصویری بوده ایم. بیشترین عامل این اتفاقات بیماریهای قلبی ارثی یا مادرزادی است که به درستی تشخیص داده نشده است. همانطور که می دانیم قلب یک پمپ درون بدن است که باعث به جریان افتادن خون در رگ های بدن می شود. این پمپ مثل هر پمپ دیگری دارای دو بخش مکانیکی و الکتریکی است. بیماری های ارثی و مادرزادی یا سبب بهم ریختن ساختار ساختمانی قلب(مکانیکی) می شوند و یا به لحاظ ایجاد ضربان قلب(الکتریکی) ایجاد مشکل می کنند. یک ورزشکار سمبل بخش سالم جامعه است و از ورزش کردن برای ارتقا سلامتی استفاده می شود. اینکه ورزش باعث مرگ یک فرد جوان شود اصلا پذیرفتنی نیست. با این حال ورزش و فعالیتهای شدید بدنی می تواند آغازگر یک حمله قلبی و مرگ ناگهانی در ورزشکار جوانی شود که دارای زمینه وراثتی و یا مادرزادی بیماری قلبی باشد.

 

شیوع

شیوع یا میزان مرگ و میر ناشی از این نوع مرگ نه تنها در ایران که در کل دنیا به طور مشخصی معلوم نشده است که علل مختلفی ممکن است داشته باشد از جمله مهمترین این علل عدم تشخیص، عدم گزارش و یا عدم کالبد شکافی بعدی است. ولی مشخص شده است که مردان به مراتب بیشتر از زنان به این عارضه مبتلا می شوند . (نسبت ابتلا زن به مرد از 5 به 1 تا 9 به 1 در آمارهای مختلف بیان شده است. (نژاد و منطقه جغرافیایی هم در حادث شدن مرگ ناگهانی موثر است به طوری که سیاهپوستان بیشتر از سایر نژادها این عارضه را نشان داده اند. ورزشکاران 5-2 برابر بیشتر از افراد عادی جامعه در معرض مرگ ناگهانی قلبی قرار دارند. و ورزش یک عامل خطر ساز برای افراد دارای زمینه بیماری قلبی محسوب می شود. هرچه شدت فعالیت ورزشی انجام شده بیشتر باشد احتمال شعله ور شدن یک بیماری قلبی نهفته بالاتر میرود. بنابراین باید با اجرای برنامه های بیماریابی گسترده(غربالگری) در ابتدای هرفصل افراد مستعد راشناسایی و اقدام لازم در خصوص آنها بعمل آید. این اقدامات می تواند از درمان جراحی تا دارویی و گاه قطع فعالیت ورزشی در سطوح حرفه ای باشد. دیده شده است ورزشکاران رشته های فوتبال، بسکتبال و فوتبال آمریکایی بیشتر از سایر رشته ها در خطر ابتلا به این حالت هستند.

 

علت بروز مرگ ناگهانی

در افراد 35 ساله و بالاتر علت بسیاری از مرگ های ناگهانی تنگی عروق کرونر ناشی از تصلب شرایین است در افراد سنین پایین تر علل اصلی شامل معایب تشریحی(آناتومیک) و مادرزادی، بزرگ شدن غیر قرینه دیواره بین بطنی قلب، و اختلالات ارثی و مادرزادی در تشکیل و هدایت ضربان الکتریکی قلب است. جهت جلوگیری از بروز این حادثه برنامه هایی در سطح بین المللی طراحی شده است این برنامه ها توسط کمیته بین المللی المپیک IOC ، فدراسیون جهانی فوتبال FIFA ، انجمن قلب اروپا ESC و انجمن قلب آمریکا AHA تهیه و مورد تاکید اجرایی قرار گرفته است. ما در معاینات خود از آخرین توصیه های این نهادها پیروی کرده و کلیه بازیکنان توسط معیارهای سیاتل مورد بررسی قلبی قرار می گیرند. هدف از معاینات بیماریابی قلبی پیش از فصل، شناسایی بازیکنان در معرض خطر مرگ ناگهانی قلبی است این بازیکنان همانطور که پیش از این نیز اشاره شد به دنبال تشخیص هرگونه اختلال، یا اینکه قابل درمان بوده و جهت انجام این روند به متخصصین و جراحان قلب ارجاع می شوند و یا در صورت غیر قابل درمان بودن به سطوح پایین تر ورزش و درمان دارویی بسنده می شود. به نطر می رسد از هر 500 ورزشکار یک نفر در خطر مرگ ناگهانی باشد. معاینات شامل گرفتن شرح حال و ثبت سوابق خانوادگی، معاینات پزشکی (معاینه قلبی توسط متخصصین قلب و پزشکی ورزشی) بررسی از لحاظ ابتلا به سندرم مارفان، و گرفتن نوار قلب و تفسیر آن بر اساس آخرین پروتکول های بین المللی است. بدیهی است چنانچه در این بررسی ها اختلالی مشاهده شود افراد مورد نظر تحت معاینات دقیق تر اکوکاردیوگرافی،MRI  قلبی و یا CT آنژیو و یا بررسی الکتروفیزیولوژی قرار میگیرند.

 

پیشگیری ثانویه

همانطور که پیش از این اشاره شد با انجام این معاینات احتمال خطر وقوع مرگ ناگهانی به صفر نرسیده و هنوز هم احتمال آن وجود دارد، بنابراین برای مواقعی که این واقعه رخ می دهد باید تدابیری اندیشیده شود. به این منظور باید افراد آموزش دیده با تجهیزات کافی جهت مقابله با این حالت در هر میدانی که در آن فعالیت ورزشی انجام می شود حضور داشته باشند. این افراد باید بتوانند سریعا حمله قلبی را تشخیص داده، درمان لازم را آغاز کنند. وجود دستگاه الکتروشوک اتوماتیک یا AED هم ضروری بوده و باید ورزشکار مبتلا در کمتر از 3-5 دقیقه در صورت نیاز شوک بگیرد. حضور آمبولانس نیز در ورزشگاه اجباری است و مطابق قوانین هر بازی باید توسط آمبولانس پوشش داده شود.( در مسابقات رسمی فوتبال حضور دو آمبولانس در هر بازی ضروری است.) بنابراین در یک مرور متوجه می شویم که برای برگزاری یک مسابقه حضور افراد آموزش دیده برای احیا قلبی و تنفسی، دستگاه الکتروشوک اتوماتیک و آمبولانس ضروری است تا در صورت بروز هر گونه خطری برای ورزشکار ضمن کمک رسانی به ایشان در سریعترین زمان ممکن به نزدیک ترین مرکز مجهز قلبی رسانده شود. تشخیص مهمترین رکن درمان مرگ ناگهانی قلبی است. همه افراد درگیر در مسابقات از پزشک تا مربیان باید احتمال وقوع مرگ ناگهانی را در هر ورزشکار جوان که دچار افت سطح هوشیاری و عدم پاسخ و یا افتادن بی دلیل و از هوش رفتن می شود در نظر داشته باشند. حدود نیمی از ورزشکاران مبتلا به مرگ ناگهانی قلبی در ابتدا علایم تشنج را از خود نشان می دهند که این امر باعث تاخیر در امدادرسانی به آنها می شود. پس در مواجهه با یک ورزشکار که در حین بازی دچار تشنج شده یا بدون هیچ برخوردی به زمین و از هوش برود اولین تشخیص باید مرگ ناگهانی باشد و اقدامات لازم باید انجام شود. هر باشگاه یا اداره یا سازمانی که در پان ورزشکاران فعالیت ورزشی دارند باید دارای یک برنامه مشخص و مدون برای مقابله با این مرگ ها باشد. پرسنل آموزش دیده، دستگاه الکتروشوک اتوماتیک AED و آمبولانس ارکان مهم این برنامه ها هستند. نباید بیشتر از 3-5 دقیقه بین وقوع مرگ ناگهانی تا اولین شوک فاصله باشد. در حضور فرد آموزش دیده و   AED مرگ ومیر تا 64% کاهش می یابد.

مرتبط با موضوع
ارسال نظر جديد ( فقط اعضا )
ورود به حساب کاربري

:: در صورت مشاهده هر گونه تخلف از سوی کاربر لطفا به مدیران را اطلاع دهید .

:: استفاده از حروف انگليسی در نظرات مجاز نمي باشد.

:: در صورت استفاده از کلمات رکیک و گزارش آن توسط کاربران دسترسی شما به سایت قطع خواهد شد.


کد امنيتي بازنگري تصوير
لطفا متن تصوير رو به روي کد امنيتي را در فيلد کد امنيتي وارد نماييد .

نظرسنجی

در صورت تساوی امتیازها در مسابقات دسته اول و دوم تهران، رتبه بندی تیم ها به چه شکل باشد؟
  • 1 - تفاضل گل
  • 2 - نتیجه بازی رو در رو
ثبت رای مشاهده نتایح

گالری عکس

جدول

# نام تيم بازي تفاضل امتياز