:: سه شنبه, 28 خرداد 1398

جوابیه هیئت فوتبال در خصوص تعطیلی مسابقات در آلودگی هوا / احتیاط بیشتری را هم رعایت می کنیم

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 2229 ] - سه شنبه, 21 دی 1395

جوابیه هیئت فوتبال در خصوص تعطیلی مسابقات در آلودگی هوا / احتیاط بیشتری را هم رعایت می کنیم

برنامه تلوزیونی 90 دوشنبه شب با انتقاد به چرایی برگزاری بازی های رده امید در روز یکشنبه به دلیل آلودگی هوا، به انتقاد از هیئت فوتبال پرداخت که روابط عمومی هیئ... 3 out of 5 based on 2 ratings.
جوابیه هیئت فوتبال در خصوص تعطیلی مسابقات در آلودگی هوا / احتیاط بیشتری را هم رعایت می کنیم

برنامه تلوزیونی 90 دوشنبه شب با انتقاد به چرایی برگزاری بازی های رده امید در روز یکشنبه به دلیل آلودگی هوا، به انتقاد از هیئت فوتبال پرداخت که روابط عمومی هیئ...

برنامه تلوزیونی 90 دوشنبه شب با انتقاد به چرایی برگزاری بازی های رده امید در روز یکشنبه به دلیل آلودگی هوا، به انتقاد از هیئت فوتبال پرداخت که روابط عمومی هیئت فوتبال به دلیل روشن سازی افکار عمومی، توضیحاتی در این خصوص ارائه می نماید:

متاسفانه باید اعلام داریم FIFA و AFC دستورالعمل و مکانیزم کاملا مشخصی جهت حفظ سلامت بازیکنان در مکانهای آلوده ندارند. مطالعه علمی نیز در مورد فوتبال و آلودگی هوا تاکنون صورت نگرفته است. با وجود همه این کاستی ها و توجه به اینکه شاخص آلودگی هوا (PSI) در کشورهای مختلف متفاوت است و حتی در شهرهای بزرگی مانند تهران منطقه به منطقه این شاخص تغییر می کند؛ کمیته پزشکی هیئت فوتبال استان تهران سعی دارد با رعایت جانب احتیاط، مسابقاتی را که ممکن است برای سلامتی بازیکنان زیان آور باشد را لغو اعلام نماید.

برای تعطیلی مسابقات در صورتی که شاخص آلودگی هوا (PSI) بالاتر از عدد 200 باشد، مسابقه می بایست لغو شود و این موضوع خود با تصمیم داور بازی و با مشورت نماینده، ناظر مسابقه و پزشک مسابقه در محل برگزاری بازی نیز می تواند گرفته شود. خوشبختانه شهر تهران هیچگاه این شاخص آلودگی را تجربه نکرده است اما کمیته پزشکی هیئت فوتبال استان تهران هرگاه این شاخص به عدد 150 برسد برگزاری مسابقات در رده های سنی ای که بیشتر در معرض خطر خواهند بود ( زیر 13 سال، نونهالان، نوجوانان و پیشکسوتان ) را جهت جلوگیری از مضرات احتمالی لغو می نماید و این مسئله همواره با هماهنگی رئیس کمیته پزشکی فدراسیون فونبال جناب آقای دکتر سیف انجام پذیرفته است.

روز یکشنبه و دوشنبه 19 و 20 دی ماه نیز شاخص آلودگی هوا از این عدد تجاوز نکرده بود اما هیئت فوتبال با توجه به توصیه کمیته پزشکی دیدارهای رده های ذکر شده را به غیر از رده سنی امید ها در سراسر استان لغو اعلام کرد.

ضرر انجام هرگونه فعالیتی در هوای آلوده، در سنین مختلف متفاوت می باشد و واضح است که انجام ورزش نیز برای سنین آسیب پذیرتری چون نونهالان و یا پیشکسوتان خطرآفرین تر از سایر سنین می باشد و به منظور حفظ احتیاط می باشد که ابتدا دیدارهای رده های ذکر شده تعطیل اعلام می شوند و سپس در صورت اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهرداری تهران مبنی بر مخاطره آمیز بودن هوای استان، مسابقات در تمامی رده ها لغو اعلام می شود. شایان ذکر است ساز و کار اهمیت به سنینی که بیشتر در معرض خطر می باشند در تمامی نهادها و ارگان های دولتی در نظر گرفته می شود و به همین دلیل اداره آمورزش و پرورش استان تهران و وزارت علوم نیز در روزهای آلوده معمولا فقط مدارس ابتدایی را تعطیل اعلام می دارد و نه دبیرستان ها و دانشگاه ها و تمامی مراکز آموزشی را.

متاسفانه در قسمت دیگری از این برنامه، تنها با بررسی برنامه بازی های شهر تهران و اعلام این موضوع که در روز 19 دی ماه در رده های مذکور قرار نبوده است مسابقه ای برگزار شود، این شائبه ایجاد شد که هیئت فوتبال استان تهران هیچ بازی را در واقع لغو نکرده است! حال باید اعلام داریم علاوه بر لغو دیدار عقب افتاده ی مورخ 20 دی بین دو تیم شهدای کیوج و مقاومت از رده نوجوانان در شهر تهران؛ اطلاعیه لغو مسابقات رده های ذکر شده مربوط به برگزاری مسابقات در تمامی مناطق استان تهران ( 5 حوزه و بیش از 20 شهرستان ) می باشد و این دستورالعمل در تمامی حوزه ها و شهرستان ها شامل ورامین، اسلام شهر، شهرری و ... لازم الاجرا بوده است.

امیدواریم رسانه ملی در آینده برای برسی این چنین مسائل تخصصی ای در حوزه هایی چون پزشکی ورزشی؛ از متخصصین این امر نظرخواهی به عمل آورد و اینطور یکطرفه مسائل را بدون هیچ استدلالی مورد قضاوت قرار ندهد.


مرتبط با موضوع

گالری عکس

جدول